Dofinansowanie przedsiębiorstwa ze środków Unijnych

Jednym ze sposób pozyskania kapitału do firmy jest złożenie wniosku o otrzymanie funduszy europejskich na konkretny cel. Taka forma dofinansowania przedsiębiorstwa jest bardzo pożądaną opcją otrzymania dodatkowych środków, gdyż wielokrotnie po spełnieniu określonych wymogów w zapisach przyznania finansowań, wspomniane dotacje mogą być bezzwrotne – a więc dzięki włożonemu wysiłkowi w napisanie dobrego wniosku budżet firmy może znacznie się wzbogacić.

Jakie rodzaje finansowania oferuje Unia?

Unia Europejska współfinansuje liczne projekty i programy. Stosuje przy tym surowe zasady zapewniające ścisłą kontrolę nad wydatkowaniem funduszy w przejrzysty i odpowiedzialny sposób.

  • dotacje finansowane częściowo przez UE, a częściowo z innych źródeł – są przydzielane w drodze ogólnodostępnych konkursów nazywanych zaproszeniami do składania wniosków,
  • dotacje – którymi zarządzają władze krajowe i regionalne,
  • pożyczki – gwarancje oraz udział kapitałowy jako formy pomocy finansowej na realizację unijnych programów i polityki,
  • nagrody – dla zwycięzców konkursów w ramach różnych programów pomocowych.

Kto może dostać pieniądze z Unii Europejskiej?

Tak naprawdę każdy może znaleźć finansowanie odpowiednie do jego formy prowadzonej działalności. Oczywiście poza firmami dodatkowe pieniądze mogą znaleźć również: Naukowcy, Rolnicy i gospodarstwa rolne, Organy administracji publicznej, Organizacje pozarządowe, organizacje nienastawione na zysk, Inni beneficjenci. Należy jednak pamiętać, że każdy konkurs rządzi się swoimi prawami, dlatego za każdym razem sprawdzamy, czy Klient może złożyć wniosek w danym naborze.

Czy napisanie wniosku jest łatwe?

To zależy. Dla osoby, która ma doświadczenie w finansach i miała już do czynienia z wytycznymi, regulaminami i specyficznym językiem funduszy europejskich (lub pisaniem wniosków do innych instytucji, które polegają na szczegółowym opisie przedsiębiorstwa pod kątem ekonomicznym), to napisanie wniosku nie powinno sprawić problemu. Jednak w większości przypadków wcale nie jest to proste zadanie jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Sięgając po wsparcie z Unii Europejskiej musisz być na bieżąco z przepisami prawa, znać się na rozliczaniu dofinansowania i bardzo dobrze poznać wytyczne i instrukcje wypełniania wniosków. Podsumowując, potrzebujesz wiedzy i doświadczenia. Jeśli ich nie masz, warto skorzystać z usług naszej Kancelarii.